Jak wypełnić PIT przez Internet. Oto nasze wskazówki!

Od 15 lutego do 2 maja bieżącego roku wszyscy obywatele pracujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w 2021 roku mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Można to zrobić w tradycyjny sposób, oddając papierową wersję dokumentu do Urzędu Skarbowego. Innym i prostszym sposobem jest wysłanie uzupełnionego dokumentu drogą elektroniczną. Jak można uzupełnić PIT przez Internet? Czy jest Twój e-PIT? Czy wysyłanie deklaracji podatkowej w ten sposób jest bezpieczne? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

 

Co to jest Twój e-PIT?

Twój e-PIT jest usługą podatkową Ministerstwa Finansów. Aplikacja ta została uruchomiona po raz pierwszy 15 lutego 2019 roku i od tamtego momentu służy nam do teraz. Niezaprzeczalnym plusem aplikacji Twój e-PIT jest to, że podatnicy korzystający z niej nie muszą wypełniać żadnych dokumentów w celu rozliczenia podatku. Wygenerowane zeznanie podatkowe jest już automatycznie uzupełnione dzięki danym zgromadzonym przez administrację skarbową. Aby skorzystać z tej opcji, wejdź na stronę gov.pl gdzie znajduje się zakładka e-Urząd Skarbowy. Właśnie tam czeka na Ciebie uzupełnione zeznanie podatkowe. Co możesz z nim zrobić? Do Ciebie należy zatwierdzenie, wprowadzenie modyfikacji jeśli takie są potrzebne lub całkowite odrzucenie. W ostatnim przypadku będziesz musiał uzupełnić PIT samodzielnie a następnie złożyć go do Urzędu Skarbowego. 

Logowanie do usługi e-PIT

Logowanie do usługi e-PIT i poruszanie się po niej, wbrew powszechnej opinii, jest bajecznie proste. Pierw będziesz musiał zalogować się do aplikacji e-Urząd Skarbowy a do tego potrzebne są takie dane jak:

  • Twój numer PESEL lub NIP,

  • Twoja data urodzenia,

  • kwota przychodu z deklaracji z 2020 roku,

  • jedna z kwot przychodu z informacji od pracodawcy lub płatnika (może to być informacja z PIT-11 2021 r.),

  • potwierdzenie kwot nadpłaty/ podatku do zapłaty z deklaracji podatkowej za rok 2020.

Jeśli lubisz szybkie i skrótowe rozwiązania, możesz się również zalogować poprzez profil zaufany, e-dowód czy bankowość elektroniczną. Jest również dostępna opcja logowania poprzez aplikację mObywatel. Aplikacja jest zupełnie bezpieczna. 

Co mogę zrobić z automatycznie wypełnionym PITem?

Kiedy już uda Ci się zalogować do aplikacji e-Urzędu Skarbowego i otworzyć swój e-PIT, masz do wyboru kilka opcji. Każdy podatnik ma do wyboru trzy opcje:

  • Możesz nie podejmować żadnych działań. W tym przypadku Twoja deklaracja zostanie uzupełniona automatycznie na podstawie uzyskanych o Tobie informacji i wysłana w terminie. Niestety, nie masz wtedy możliwości przeznaczenia swojego 1% na wsparcie wybranej organizacji oraz odliczenia pewnych kosztów;

  • Masz możliwość zmodyfikowania deklaracji podatkowej posługując się aplikacją Twój e-PIT;

  • Możesz całkowicie odrzucić sporządzoną w aplikacji deklarację podatkową. W tym przypadku zobowiązujesz się do uzupełnienia jej samodzielnie oraz dostarczenia jej do Urzędu Skarbowego. Pamiętaj o terminie złożenia PITu, który sięga 2 maja 2022 roku. Spóźnienie może kosztować Cię karę grzywny wynoszącą do 720 stawek dziennych.