Porównanie odmian pszenicy ozimej i jarej, ich zalety i wady

Pszenica to najpopularniejsze zboże uprawiane na terenie Polski, które jest jednocześnie niezwykle wymagające w prowadzeniu. Aby uzyskać wysokie plony, rolnicy muszą wziąć pod uwagę wiele czynników zewnętrznych, w tym warunki atmosferyczne czy wymagania glebowe. Oczywiście, kluczową kwestią warunkującą dobre plonowanie jest jakość nasion. Zobacz, jakie odmiany pszenicy są dostępne na polskim rynku oraz czym kierować się przy wyborze odpowiedniego materiału siewnego.

Odmiany pszenicy – informacje ogólne

Wybór pszenicy do zasiewu zależy od wielu czynników, począwszy od jakości gleby, przez warunki atmosferyczne, aż po patogeny. Rośliny występują w dwóch podstawowych formach – jarej i ozimej. Pszenica ozima wysiewana jest jesienią. W miesiącach zimowych przechodzi proces wernalizacji, a jej dalszy rozwój odbywa się na wiosnę. Odmiany jare są z kolei siane wczesną wiosną i nie muszą przechodzić dodatkowych procesów biochemicznych, aby wydać plon ziarna. Pszenica jara nie cieszy się jednak dużym zainteresowaniem wśród polskich rolników. Na terenie naszego kraju zdecydowanie dominują odmiany ozime.

Odmiany pszenicy ozimej

Krajowy Rejestr COBORU obejmuje niemal 140 odmian pszenicy ozimej. Aby ułatwić dobór odpowiedniej, rolnicy mogą korzystać z list odmian zalecanych do uprawy na obszarze konkretnych województw (LOZ). Pszenica ozima dzieli się na kilka grup jakości, z czego największą popularność zyskały pszenice z grupy A i B:

· E – pszenica elitarna,

· A – pszenica jakościowa,

· B – pszenica jakościowa chlebowa,

· C – pszenica paszowa oraz inne pszenice nie zakwalifikowane do pozostałych grup,

· C/K – pszenica na ciastka.

Odmiany pszenicy jarej

Odmian pszenicy jarej jest niemal trzykrotnie mniej niż ozimej. Wśród najbardziej rozpowszechnionych, rekomendowanych do uprawy w aż 12 województwach, znajdują się odmiany Harenda, Merkawa oraz WPB Troy. Bardzo ważnym kryterium wyboru pszenicy jarej jest jej plenność, która stanowi wyznacznik opłacalności uprawy. Statystyki z 2022 roku wskazują, że pszenica jara plonowała o 8,2 dt/ha lepiej niż w roku 2021 i o niemal 7 dt/ha niż w 2020 roku.

Równie istotnymi kwestiami są wysokość roślin, odporność na wyleganie i choroby, oraz cechy ziarna. Wielość czynników determinujących wybór odpowiedniej rośliny jest na tyle duża, że najskuteczniejszym sposobem na ustalenie odpowiednio odmiany jest skorzystanie z zasobów krajowego rejestru COBORU, który jest okresowo aktualizowany i wzbogacany o nowe pozycje na podstawie doniesień z poszczególnych regionów.