Jak zmierzyć aktualną szybkość ładowania strony?Jeśli nie jesteś pewien, jak szybko ładują się Twoje strony, możesz użyć narzędzi, aby uzyskać dane na temat aktualnej szybkości ładowania strony. Pozwoli Ci to zorientować się, w jaki sposób możesz zoptymalizować swoją witrynę, aby była szybsza. Jeśli chcesz uzyskać dokładniejszy pomiar szybkości ładowania strony, możesz skorzystać z usługi agencji SEO, która nie tylko poinformuje Cię o szybkości działania Twojej strony, ale również sporządzi raport dzięki któremu będzie mógł usprawnić działanie Twojej witryny oraz ulepszyć jej pozycjonowanie.

Co możesz zrobić, aby zoptymalizować szybkość ładowania strony?

Istnieje wiele sposobów na optymalizację szybkości ładowania strony, ale można je podzielić na dwie główne kategorie: strategie front-endowe i strategie back-endowe. Strategie front-endowe to te, które można wdrożyć na samych stronach - takie jak zmniejszenie ilości treści na pojedynczej stronie lub buforowanie statycznych zasobów. Strategie back-end to te, które są wdrażane za kulisami na serwerze, takie jak optymalizacja planu hostingowego czy minifikacja kodu. Każda z tych strategii ma na celu skrócenie czasu ładowania stron. Przedstawmy je w skrócie:

  • Zmniejsz ilość treści na stronie: Im mniej treści na stronie, tym mniej czasu zajmie przeglądarce jej renderowanie.
  • Ulepsz swój plan hostingowy: Hosting witryny na wolnym serwerze ma wpływ na wszystkie elementy witryny. Aby przyspieszyć działanie witryny, można skorzystać z sieci dostarczania treści (CDN).
  • Minifikacja kodu: Ładowanie kodu, który nie jest zminiaturyzowany, trwa dłużej, ponieważ przeglądarki muszą go odczytać i zinterpretować. Zminiaturyzowany kod ładuje się znacznie szybciej, ponieważ został wstępnie skompilowany i sformatowany tak, aby był jak najszybszy.
  • Zmniejsz liczbę przekierowań: Przekierowanie użytkownika zajmuje czas, więc generalnie dobrze jest unikać przekierowań, jeśli jest to możliwe.

Pamiętaj, że użytkownik jest najważniejszy

W erze cyfrowej doświadczenie użytkownika jest wszystkim. A żaden element witryny nie ma tak bezpośredniego wpływu na wrażenia użytkownika, jak szybkość ładowania strony. Jeśli odwiedzający Twoją witrynę będą mieli wrażenie, że czekają wiecznie na załadowanie się strony, opuszczą ją w pośpiechu - i nigdy nie wrócą. Wolno ładująca się strona może frustrować użytkownika, powodując, że porzuci on swoje zadanie. Z drugiej strony, szybko ładująca się strona sprawi, że użytkownik będzie zaangażowany, a nawet skłoni go do spędzenia większej ilości czasu w witrynie. Istnieje wiele sposobów na optymalizację szybkości ładowania strony, ale można je podzielić na dwie główne kategorie: strategie front-end i strategie back-end. Każda z tych strategii ma na celu skrócenie czasu ładowania stron.