Czterolatki zwykle posiadają już sprecyzowane zainteresowania, w dodatku są bardzo żywiołowe i ruchliwe. Wciąż odkrywają świat głównie poprzez zabawę, i choć lubią spędzać czas w towarzystwie rówieśników, to wciąż dużo przyjemności sprawia im zabawa z mamą i tatą. W co się bawić z czterolatkiem?
Aktywności na świeżym powietrzu
W wieku przedszkolnym dziecko kształtuje nawyki na dalsze lata życia. Dlatego też, w trosce o zdrowie i dobrą kondycję, powinno spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Różnorodne zabawki dla 4-latka do ogrodu sprawią, że czas spędzony na zewnątrz stanie się przyjemnością.
Warto zakupić kosiarkę lub inne urządzenie do baniek mydlanych, bramkę do gry w piłkę nożną czy rower lub hulajnogę. Większą inwestycją będzie budowa mini placu zabaw, który powinien składać się przynajmniej z piaskownicy oraz huśtawki.
Aktywność na świeżym powietrzu powinna mieć miejsce nie tylko wiosną i latem, lecz również w chłodniejsze dni, jesienią i zimą. Można zaproponować dziecku jazdę na sankach czy wspólny spacer uatrakcyjniony na przykład jazdą na rowerze.
Rozwojowe zabawy dla 4-latka
Wyobraźnia 4-latków nie zna granic, co oczywiście warto wykorzystać w zabawie. Najpopularniejsze wśród przedszkolaków aktywności to zabawa w dom, lekarza, restaurację czy warsztat samochodowy.
Warto sięgnąć po zabawki dla 4-latka, które ułatwią odgrywanie poszczególnych ról. Są to pierwsze kroki do tego, aby dziecko odkryło, co tak naprawdę je pasjonuje i czym chciałoby się zajmować w przyszłości. Odgrywanie ról pozwala również nauczyć się prostych, codziennych rzeczy, takich jak czesanie włosów, gotowanie lub wkręcanie śrubek. Te umiejętności przydadzą się maluchom w życiu nastoletnim, a później także dorosłym.
Dużą popularnością cieszą się również puzzle oraz układanki, które zawierają coraz więcej elementów. Dobrym sposobem na rywalizację, lecz również naukę przegrywania, może być układanie puzzli na wyścigi. Dzieci w wieku czterech lat mogą podejmować próbę nauki liter, których znajomość jest niezbędna do rozpoczęcia przygody z czytaniem. W opanowaniu alfabetu pomogą układanki edukacyjne czy książeczki z naklejkami. Warto jednak pamiętać, że dziecko nie będzie w stanie poradzić sobie z nimi samo - efektywna nauka połączona z zabawą musi więc odbywać się pod nadzorem rodzica.
- Zewnętrzny materiał partnerski