Arachnofobia jest szeroko znanym i powszechnie omawianym rodzajem fobii specyficznej. Oznacza to, że jest to irracjonalny strach lub niechęć do czegoś, co w realnym życiu stanowi niewielkie lub żadne zagrożenie. Arachnofobia może być jednak niezwykle stresująca dla osoby, która jej doświadcza, co często prowadzi do izolowania się od innych i trudności w życiu codziennym. Arachnofobia to lęk przed pająkami, czyli pajęczakami. Jest uważana za jedną z najczęstszych fobii specyficznych. Chociaż słowo arachnofobia może wydawać się dziwnym określeniem dla tego rodzaju lęku, w rzeczywistości pochodzi ono od dwóch greckich słów: 'arachnis' oznaczającego pająka i 'phobos' oznaczającego strach. Etymologia ma sens, ponieważ wiele osób odczuwa ogromny niepokój na widok choćby zdjęcia tych ośmionożnych stworzeń.
Strategie radzenia sobie z arachnofobią
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z arachnofobią, ale najważniejszym jest pamiętanie, że jest to fobia, a nie racjonalny lęk. Fobia jest bowiem skrajnym i irracjonalnym lękiem, zwykle spowodowanym traumatycznym przeżyciem, natomiast racjonalny lęk jest rozsądną i proporcjonalną reakcją na realne zagrożenie. Dla arachnofobików, którzy chcą spróbować pokonać swoją fobię, pomocne mogą być następujące wskazówki.
-
Praktykuj uważność (mindfulness). Zwracając uwagę na otoczenie i koncentrując się na chwili obecnej, będziesz mniej skłonny do koncentrowania się na swoim strachu.
-
Wyzbądź się irracjonalnych przekonań. Zadaj sobie pytanie, dlaczego boisz się pająków, a następnie wypisz powody, które nie są racjonalne. Ponownie przeanalizuj te przekonania i sprawdź, czy są w stanie się z nimi zmierzyć.
-
Spróbuj odczulić się na pająki. Zacznij od obrazków, a potem przejdź do prawdziwych pająków. Prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy profesjonalnego terapeuty, ponieważ pająki mogą być niebezpieczne i nie zaleca się pracy z nimi na własną rękę.
Jakie są przyczyny arachnofobii?
Nie wiemy do końca, dlaczego u jednych osób arachnofobia się rozwija, a u innych nie. Najprawdopodobniej arachnofobia jest wynikiem połączenia genów, wczesnych doświadczeń i uczenia się. Jak w przypadku wielu fobii, czynnikiem sprzyjającym może być traumatyczne wydarzenie w dzieciństwie. Możliwe jest również, że negatywne doświadczenia z pająkami w dzieciństwie mogą wywołać tę fobię. Arachnofobia jest badana od wielu lat, ale naukowcy nie doszli do wniosku, dlaczego niektórzy ludzie boją się pająków bardziej niż inni. Znaleźli jednak kilka prawdopodobnych wyjaśnień. Jednym z nich jest to, że ludzie, którzy boją się pająków, mają tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach tych zwierząt, a ignorowania pozytywnych. Innym wyjaśnieniem jest to, że ludzie, którzy boją się pająków, mają wyższy poziom ogólnego niepokoju.
- Admin