Przyczyny omdleń wśród sportowców i wskazówki, jak ich uniknąćZapaść krążeniowa lub omdlenie jest stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego. W omdleniach nagła utrata dopływu krwi do mózgu powoduje utratę przytomności i upadek. Omdlenia mogą być wywołane przez różne warunki, ale najczęściej występują u sportowców. Sportowcy są bardziej podatni na omdlenia, ponieważ mają tendencję do nadmiernego obciążenia serca podczas intensywnych ćwiczeń, a ich ciała mają tendencję do rozwijania nieprawidłowych reakcji na ciśnienie krwi i tętno. Na szczęście większość przypadków omdleń jest łagodna i tymczasowa, co oznacza, że nie powoduje żadnych długoterminowych szkód ani zagrożenia dla Twojego zdrowia. Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu takiego ataku - oto kilka wskazówek, jak możesz go uniknąć, jeśli jesteś sportowcem:

Unikaj ekstremalnych ćwiczeń w gorącej pogodzie

Omdlenia są najczęstsze podczas upałów, ponieważ przegrzanie powoduje, że organizm traci zbyt dużo płynów, co może wywołać spadek ciśnienia krwi. Sportowcy, którzy mieszkają w ciepłym klimacie powinni ćwiczyć rano lub późnym popołudniem, kiedy jest chłodniej. Powinni również nosić luźne ubrania i pić dużo wody podczas ćwiczeń, aby uniknąć odwodnienia.

  • W gorącą i wilgotną pogodę, należy całkowicie unikać energicznych ćwiczeń, aż do momentu ochłodzenia temperatury.
  • Jeśli zdarzyło Ci się już wcześniej zemdleć, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ustalić podstawową przyczynę swoich objawów.

Aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne, lekarz może przeprowadzić badania laboratoryjne, zebrać szczegółowy wywiad medyczny i wykonać badanie. Mogą one również doradzić, jak zmniejszyć ryzyko omdlenia w przyszłości. W zależności od przyczyny omdlenia, może być konieczna modyfikacja diety, rutyny ćwiczeń lub przyjmowanie dodatkowych leków.

Unikaj fast foodów i posiłków o wysokiej zawartości sodu

Sportowcy, którzy są głodni, często doświadczają spadku cukru we krwi podczas intensywnych ćwiczeń, co może skutkować omdleniem. Aby tego uniknąć, sportowcy powinni unikać wysokosolnych i wysokotłuszczowych posiłków przed ćwiczeniami, a zamiast tego spożywać jedzenie, które zawiera dużo wolno uwalniających się złożonych węglowodanów i niskosodowego białka. Osoby cierpiące na niskie ciśnienie krwi (hipotensję) lub cukrzycę powinny unikać fast foodów, które zawierają dużo soli i cukru. Sportowcy z tymi schorzeniami mogą spróbować zmniejszyć ilość soli w swojej diecie, ponieważ często pomaga to w kontroli ciśnienia krwi.