Jak dieta wpływa na Twoje oczyKażdy martwi się o swoją wagę i wygląd w tych dniach. Niewiele osób jednak wie, że nadwaga lub niezdrowa dieta mogą na dłuższą metę wywołać spustoszenie w Twoim wzroku. Złe nawyki żywieniowe mogą narazić Cię na ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, takich jak między innymi jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Na szczęście zapobieganie tym schorzeniom jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Jeśli nie masz teraz doskonałego wzroku, istnieją pewne proste zmiany, które możesz wprowadzić, aby zachować zdrowe i silne oczy na długie lata. Twoje oczy są oknem na świat wokół ciebie, więc ważne jest, aby o nie dbać. Oto kilka wskazówek dotyczących zdrowia oczu opartych na wszystkim, co wiemy o tym, jak dieta wpływa na Twoje oczy.

Jak to co jesz może wpłynąć na twoje oczy

Wszystko co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, w tym na nasze oczy. Najlepszą dietą dla zdrowia oczu jest zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C, witaminy z grupy B, magnez, cynk, żelazo oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Możesz również uzyskać składniki odżywcze, które pomagają chronić Twoje oczy poprzez spożywanie niektórych pokarmów.

  • Na przykład, zielenina, taka jak szpinak i jarmuż, jest bogata w witaminy A i C, które są przeciwutleniaczami pomagającymi chronić cały organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą uszkadzać komórki i powodować choroby.

  • Fasola i ryby są dobrym źródłem cynku, który może pomóc w zapobieganiu jaskrze.

  • Jagody i jeżyny są bogate w antocyjany, które jak wykazano, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej.

Nie musisz jeść wszystkich tych pokarmów każdego dnia, aby stosować zdrową dietę. Otrzymasz wystarczającą ilość składników odżywczych, jeśli będziesz codziennie spożywać różnorodne pokarmy z każdej grupy żywności.

Ciemne liście, które chronią twoje oczy

Ciemne zielenie liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i kolardy, są bogate w witaminy A i C, a także przeciwutleniacze. Te składniki odżywcze sprawiają, że są one doskonałe dla zdrowia oczu, jak również dla całego organizmu. Jedna porcja tej zieleniny dostarcza prawie 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy A. Witamina A jest ważna dla zdrowych oczu, ponieważ jest używana do regulacji wzrostu komórek, w tym w siatkówce. Może również pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej. Wykazano, że witamina C pomaga zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, jak również. Jedzenie zdrowej diety może pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oczu, takich jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. Jedz dużo ciemnej, liściastej zieleni, która zawiera witaminy A i C, które są ważne dla zdrowia oczu. Witaminy z grupy B są również ważne dla zdrowia oczu i można je znaleźć w innych pokarmach, takich jak fasola, ryby i jajka.